Menu Zavřeno

Jakou posuvnou bránu… Na kolejnici, nebo samonosnou?

Klienti se často dotazují na výhody, či nevýhody posuvné brány pojezdové na kolejnici, nebo posuvné brány samonosné, jaký typ brány bychom doporučili.

V první řádě záleží, kolik místa je na zajetí brány. Pojezdová brána na kolejnici na zajetí potřebuje jen o půl metru delší prostor, než je šířka brány (průjezdná šířka). Samonosná brána potřebuje prostor na zajetí o 1/3 delší, než je šířka brány, tedy mnohem větší prostor na zajetí, než pojezdová brána na kolejnici.

Pojezdová brána na kolejnici je levnější než brána samonosná. Na druhou stranu vycházejí u pojezdové brány dražší náklady na stavební přípravu. Pro kolejnici pojezdové brány je potřeba zhotovit betonový základový pas po celé délce kolejnice, která je dražší než základ pro samonosnou bránu.

Často se setkáváme s argumentací možného zachycení nečistot pod vodícím kolečkem pojezdové brány na kolejnici a zastavení brány. Toto riziko opravdu existuje, v praxi jsme se s tímto problémem však nesetkali.

Určitým problémem může být sníh, případně led. Ač je možnost instalovat do pojezdové kolejnice odporový topný kabel, pojezdová brána na kolejnici vyžaduje zvýšenou péči a údržbu, oproti samonosné brány.

Takže když to shrneme, brána na kolejnici oproti samonosné nepotřebuje tolik prostoru na zajetí, je levnější, i když náklady na stavební práce tento rozdíl do značné míry eliminuje a vyžaduje větší nároky na údržbu, zvláště na úklid nečistot a sněhu na pojezdové kolejnici.

Samonosná brána je modernější a novější řešení, což nakonec bývá v rozhodování výběru typu brány jako jeden z nejdůležitějších argumentů.

2 Comments

  1. Radka Svobodová

    Dobrý den, poradíte mi prosím. Mam pojezdovou kolwjnici a na vratwch se mi ulomilo kolecko. Opravujete to také???? Dekuji Pekne za odpoved.

  2. Jiří Pauer

    Dobrý den, poptávám realizaci vjezdové brány na kolejnici. Bude muset být zřejmě teleskopická, protože průjezd má šířku 4m a prostor kam je možné bránu sasunout je cca 310 cm. Popřípadě mohu zaslat fotky pro lepší představu a radu o co nejlepší řešení. Děkuji Jiří Pauer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *